Ford E-Transit - debiut w pełni elektrycznego samochodu dostawczego

Opublikowano: 2 lutego 2022

E-Transit już w bazowej wersji jest świetnie wyposażonym pojazdem z innowacyjnymi technologiami i automatyczną skrzynią biegów. Pierwszy w pełni elektryczny samochód dostawczy Forda oferuje także wiele praktycznych funkcji, jak możliwość zasilania elektronarzędzi prosto z samochodu.

W Polsce dostępne są 22 warianty samochodu, na których jednak jego możliwości się nie kończą. E-Transit może także być zabudowany w niemal identycznym stopniu, jak jego spalinowy odpowiednik.

Ford E-Transit to już drugi, w pełni elektryczny samochód ze stajni Forda. Na polskim rynku jest również dostępny kultowy Mustang Mach-EPrzeczytaj o planach elektryfikacji Forda.

Podobnie jak w przypadku spalinowej odmiany samochodu, E-Transit oferuje bardzo bogate wyposażenie już w standardzie. Znajduje się w nim klimatyzacja automatyczna EATC, 12-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego SYNC 4, elektryczny hamulec ręczny z funkcją AutoHold, uruchamianie samochodu za pomocą przycisku czy E-Shifter, rotacyjny selektor zmiany przełożeń. Funkcjonalności bazowej wersji dopełnia winylowa podłoga przedziału ładunkowego.

Opcjonalnie dostępny jest natomiast Pro Power OnBoard, a więc system, przez który samochód może zmienić się w źródło prądu. Dostarcza maksymalnie 2,3 kW mocy, dzięki czemu można używać np. elektronarzędzi bez stacjonarnego źródła prądu.

Wprowadzając swój pierwszy w pełni elektryczny samochód dostawczy na rynek, Ford zadbał także o kwestie bezpieczeństwa. E-Transit dostępny jest z funkcją automatycznego hamowania podczas cofania, która jest połączona z kamerą 360 stopni.

TECHNOLOGIE RODEM Z MUSTANGA MACH-E

Sercem wnętrza samochodu jest system informacyjno-rozrywkowy SYNC 4 z 12-calowym, dotykowym ekranem. To obecnie najnowocześniejszy system komunikacji i rozrywki Forda. Jedną z jego najważniejszych cech są bezprzewodowe aktualizacje Ford Power-Up, które sprawiają, że samochód z biegiem lat może stawać się coraz lepszy i oferować funkcje niedostępne w momencie jego zakupu. Moc obliczeniowa systemu jest dwukrotnie większa niż SYNC 3. E-Transit ma wbudowaną nawigację satelitarną, a system dostarcza też informacji o natężeniu ruchu, cenach paliw i energii, dostępnych miejscach parkingowych, a przede wszystkim wyznacza trasę z uwzględnieniem zasięgu pojazdu.

Co bardzo ważne w codziennej pracy elektrycznego samochodu dostawczego, SYNC 4 pozwala zaplanować harmonogram ładowań na konkretne dni tygodnia. System umożliwia także ustawienie określonej temperatury w kabinie samochodu podczas ładowania, co oznacza że energia do ogrzania kabiny pobierana jest z sieci, więc bateria będzie w 100% naładowana w momencie rozpoczęcia pracy. Funkcjonalność ta jest kompatybilna z FordPass Pro, a więc zaawansowanym rozwiązaniem, które dzięki aplikacji pozwala mieć kontrolę nad nawet 12 pojazdami, a 5 monitorować na bieżąco. Aplikacja wysyła w czasie rzeczywistym alerty dotyczące samochodów, a także zawiera szczegółowe informacje o ich statusie. Za jej pomocą można także zdalnie otwierać i zamykać pojazd, a nawet aktywować pojazd.